2018 Sponsors | 2018 Judges | Exhibits | Volunteers | Get Involved

2018 Sponsors

from (2.4.18)

LEADERS IN TECHNOLOGY SPONSORS
University of Central Florida College of Engineering and Computer Science (HOST)
State of Florida
Color Scene
Florida High Tech Corridor
NASA Kennedy Space Center

CAPTAINS OF INNOVATION
University of South Florida
Lockheed Martin
The Paul B Hunter and Constance D Hunter Charitable Foundation
U.S. Air Force
U.S. ARMY ROTC

FRIEND OF THE FUTURE SPONSORS (NO LOGO)
Walt Disney Parks and Resorts
Computer Science Corporation
Leidos
Rini Technologies
Siemens Energy
Stage Equipment and Lighting

ROBOT BOOSTER SPONSORS (NO LOGO)
NuWind
AECOM
Boeing
Rare Glass Photography

REGIONAL FAN SPONSORS (NO LOGO)
Jacobs Space Operations Group
a.i.solutions
Bev and Steve Seay
B3 Solutions
Dignitas Technologies
NASA Alumni League
Stinger Ghaffarian Technologies
The National Center for Simulation
Vencore
Model Benders
Abacus Technology
Publix
Duff Sprawls


2018 Judges

Contact - Ryan Leitch

JUDGE ADVISOR

Jillian Bryant
Ride Controls Engineer Team Leader, Walt Disney World Company

JUDGE CO-ORDINATOR

Ryan Leitch
Systems Engineer Staff, Rotary and Mission Systems, Lockheed Martin Corporation

JUDGES

Robin Adams
Software Engineer, Missiles and Fire Control, Lockheed Martin Company

Gavin Barnes
Senior Systems Engineer, Missiles and Fire Control, Lockheed Martin Company

Keith Brawner, PHD
Machine Learning Researcher, U.S. Army Research Laboratory

Olivia Chui
Project Manager, Millennium Engineering & Integration

Cal Classi, PhD
Program Manager, Northrop Grumman Corporation

Candy Cole
President and Co-founder of the Maker Effect Foundation

Cliff Dey
Johnson & Johnson Family of Companies

Paul Dixon, PhD
Deputy Director, Los Alamos National Laboratory

Brittany Firestone
STEM Curriculum Coach, Orange County FL Public Schools

Kevin Firestone
Systems Engineer Senior, Missiles and Fire Control, Lockheed Martin Corporation

Sol Fontanes, PE
Manager, Sales Channel Planning & Analytics, Walt Disney World Company

George Gramatikas
Owner/ Founder TTS Energy Services Corporation


Michael Gibson
Vice President of Technology, ISO Group

Dwain Hamilton

Dan Hunter
Resort Wide Systems Engineer, Walt Disney World Company


Subashini Iyer
Senior Manager - Mechanical & Structural Engineering, Boeing Company

Greg Keethler
Director of Operations Analysis, Lockheed Martin, Retired

Jasmine Kendricks
Environmental Systems Engineer, Northrup Grumman Corporation

Martha L. Kirby
Vice Mayor, Retired, Satellite Beach FL

Fred Lenz
Client Executive, DXC Technology

Troy Mack
Senior Staff Engineer, General Electric Aviation

Kevin McCombs
Production Technician, Drone Aviation Corp & Engineer and Founder, Midnight Oil Recording

Casey McKibben
Operations Manager and Entrepreneur

Omeil Nevárez Ramos
Procurement Quality Engineer, Rotary and Mission Systems, Lockheed Martin Corporation

Yadira Rodriguez De Jesus
Procurement Engineer, Rotary and Mission Systems, Lockheed Martin Corporation

Arnaldo Santiago
Hardware Engineer Senior Staff, Rotary and Mission Systems, Lockheed Martin Corporation

Wayne Scantling PE
Owner/General Manager, Lamar Construction; Systems Engineer, Walt Disney World Company

Christopher Struttmann
Co-Founder/Chief Engineer, ALTR Solutions, Inc

Riki Takeshita
Senior Staff Engineer, Space Systems, Lockheed Martin Corporation

Jennifer Urbauer-Parsons
Systems Engineer Senior, Space Systems Lockheed Martin Corporation

Steve Waterman
Senior Professor, DeVry University, Retired

Dan Welsh
Project Engineer, Walt Disney World Company, Retired

Kim Wheeler
Mechanical Engineer, Walt Disney World Company

JUDGE ASSISTANT

Taylor Palette
UCF, Mechanical Engineering

Exhibits

yes 8 + ?2
Thursday 3 +?2
Friday 6 +?2
Saturday 4 +?2

  1. UCF * Friday only * 1 table 2 chairs * no power
  2. ERAU * Thurs Fri Sat * 2 tables 4 chairs * power
  3. FIT * coming - will confirm days
  4. Florida Space Grant Consortium * Friday * 1 table 2 chairs
  5. Air Force Recruiter * Thurs Fri Sat * 1 table 2 chairs
  6. Florida Polytechnic University * coming - will confirm days
  7. Leidos Engineering * Thurs Fri Sat * 2 tables 4 chairs * power
  8. Lawrence Technological University * Fri Sat * 1 table 2 chairs

Volunteers


FIRST Technical Advisor, Jacob Paikoff

Orlando Regional Planning Committee Chairs (The following list should be what is included):

Chair, Kathleen Harer
Vice Chair, DeAnn Davila
Treasurer, Laurel Lichtenberger
Secretary, Jessie Poen
Fundraising Chair, Chris Fairey
Competition Chair, Sarah Plemmons
X Team Chair, Michelle Hawley
20th Regional Chair, Jonell Gregor
Wayne Weinberg

Get Involved


Be a Volunteer Section: If you would like to volunteer, please contact David Volz and Brendan Radabaugh at FIRSTVolunteer@gmail.com.